Yayıncıdan
Mart 2018

Çatılarda Güneş Enerjisi Üretimi Önemli Bir Fırsat...

Yenilenebilir enerji kaynaklarındaki yatırım maliyetlerinde yaşanan düşüş yapılan yatırımlarda artışın yaşanmasını sağladı. Uzmanların beklentilerine göre teknolojik gelişmelere paralel olarak maliyetlerde yaşanan düşüş devam edecek. Özellikle Çin’de güneş enerjisine yapılan yatırımlar, bu alanda Çin’i dünyada ilk sıraya taşıdı. Ülkemizde ise güneş enerjisinde son birkaç yıldır olumlu gelişmeler yaşansa da güneşli gün sayısı bakımından oldukça zengin olan ülkemiz güneş enerjisinden hala yeteri kadar faydalanamıyor.

Son dönemde gündeme gelen çatı tipi GES kurulumları bu alanda önemli bir fırsat sunuyor. Özellikle kamu binaları ve endüstriyel çatılar güneş enerjisinden faydalanabilme açısından oldukça önemli bir potansiyele sahip. Dergimizin bu sayısında dosya konusu olarak güneş enerjisine odaklandığımız haberimizde konuyla ilgili sektör derneklerinin ve firmaların görüşlerini okuyabilirsiniz. Tüm paydaşların ortak görüşü çatı uygulamaları için başvuru sürelerinin kısalması ve bürokratik işlemlerin azaltılması yönünde.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının konvansiyonel kaynaklara nazaran en büyük dezavantajı üretimde sürekliliğin sağlanamıyor olması… Bu durum enerji depolama sitemlerinin önemini ortaya koyuyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın vermiş olduğu bilgiye göre 2018 yılında yapılması planlanan yeni YEKA ihaleleri enerji depolama sitemlerini de kapsayacak. Yaz aylarında yapılması düşünülen ihalelere yönelik bilgiler yakın bir zamanda netlik kazanacak.

Dergimizin güncel haberler kısmında TÜREB tarafından Enerji Bakanlığı’nda düzenlenen sektör toplantısının detaylarını bulabilirsiniz. Kamu, özel sektör ve STK’ların bir araya geldiği toplantıda rüzgar enerjine ilişkin sorunlar masaya yatırıldı. Ayrıca BP tarafından her yıl yayınlanan ve dünyada enerji alanında yaşanan gelişmelerin yer aldığı enerji raporunu da ilgiyle okuyacağınızı düşünüyorum.

Önümüzdeki sayıda görüşmek üzere…

En derin saygılarımla
İsmail Ceyhan

60 kez okundu