Yayıncıdan
Kasım-Aralık 2018

Dergimiz 30 Yaşında!

Kasım 1988 tarihinde ilk sayısı yayımlanan Doğalgaz dergimizin 30. yaşını Kasım ayında şirket merkezimizde mütevazı (günümüz koşullarına uygun) bir buluşmayla kutladık. Süleyman (Bulak) Bey'in gıyabında, yayın danışmanımız Muhittin (Tekman) Bey ve Emine (Bankoğlu) Hanım'a birer anı ve teşekkür plaketi takdim etmenin onurunu yaşadım. İlerleyen sayfalarımızda 30. Yaşımız için görüşlerini paylaşan, başta DOSİDER Başkanı Ömer Cihad Vardan olmak üzere dergimizin kuruluşuna tanıklık etmiş çok değerli firma yöneticilerine ve bugüne kadar desteğini esirgemeyen reklam verenlerimize, okurlarımıza teşekkür ederim. Ülkemizin doğalgaz tarihi ile yaşıt dergimizle birlikte doğalgaz ve doğalgazla çalışan cihazların ve sektörel gelişmenin de tarihine ışık tutan görüşleri okumanızı öneririm.

DOSİDER 25. YAŞINI KUTLADI
1993 Tarihinde kurulan DOSİDER, 8 Aralık tarihinde düzenlenen törenle 25. Yaşını kutladı. Enerji Bakanı, EPDK Başkanı, GAZBİR Başkanı, İSO Başkanı, DOSİDER kurucuları, sanayiciler, gaz dağıtım firmalarının temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katıldığı buluşmada DOSİDER Başkanı Ömer Cihad Vardan sektör hakkında önemli veriler paylaştı. Pazar hacmi verileri yanında Avrupa’nın üretim merkezi olmamız ve kombi, radyatör, sayaç üretimimizin yaklaşık yarısını ihraç ettiğimiz bilgisi, sanayimizin geleceğine yönelik güvenimizi pekiştirdi. Bu vesileyle kuruculara, tüm dönemlerin başkan ve yöneticilerine, doğalgaz sektörünün gelişimi için yaptıkları katkılar için kurucusu olmamakla birlikte Doğalgaz dergisinin geçmişini ve geleceğini sahiplenen yayıncısı olarak şükranlarımı sunuyorum.

Bu sayımızda yer verdiğimiz, İpragaz Dökme Gaz Satış Grup Başkanı Kemal Güveli'nin röportajı, doğalgazın ulaşmadığı yerlere dökme LNG’yi ulaştırmaya ve ağır nakliye araçlarında LNG kullanımına yönelik iki yeni açılım hakkında ayrıntılı bilgiler içeriyor.

Bursagaz’dan doğalgazı verimli kullanmanın ipuçları yazısı ve Esgaz’dan Makine Mühendisi Rüveyde Pat imzalı makalelerin okurlarımızın ilgisini çekeceğini düşünüyor, yeni yılın sağlık ve esenlik getirmesini temenni ediyorum.

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan

102 kez okundu