Yayıncıdan
Mart-Nisan 2018

EDGE ve Beşikten Beşiğe...

Bu sayımızda, Dünya Bankası Grubu’nun bir üyesi olan IFC (International Finance Corporation-Uluslararası Finans Kurumu) tarafından üretilen Yeşil Bina sertifikasyon sistemi EDGE (Excellence in Design for Greater Efficiencies) Tasarım Sertifikasını Türkiye’de ilk alan proje MİNT Çağlayan’a detaylıca yer vermeye  alıştık. Yerel maliyet ve iklim verilerini kullanarak İstanbul’un inşaat uygulamaları ile karşılaştırma yapan EDGE sistemi değerlendirmesinde yüzde yirmiyi aşan iyileştirmelerin yapıldığı projenin ayrıntılarını ilerleyen sayfalarda bulabilirsiniz.

Projeyi takip eden sayfalarda ise mevcut sertifika sistemlerinden farklı özelliklere sahip “EDGE” ile ilgili ayrıntılı bir çalışmayı sizinle paylaştık... Bu iki başlığın yeni ve yenilikçi yaklaşımlar içeren EDGE hakkında tamamlayıcı bilgiler içermesi bakımından ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Dr. Duygu Erten’in, Almanya’da Prof. Dr. Michael Braungart tarafından geliştirilen “Beşikten Beşiğe / Cradle to Cradle” yaklaşımıyla ilgili kaleme aldığı yazı, yapı malzemeleri sektörü için oldukça ufuk açıcı ve yönlendirici bir içeriğe sahip... Kullanım ömürlerinin sonunda “Atık” olarak değil de tekrar biyolojik çevrime girecek ürünlerin gerekliliği üzerine görüşlerin dile getirildiği söz konusu bu makale ile ErP (Energy-related Products-Enerji ilişkili Ürünler) direktifinin HVAC sektörü ile ilgili çeşitli ürün kategorilerine yönelik güncel gelişmelerin paylaşıldığı “ErP Direktifi, LOT 1 ve LOT 2 Hakkında Genel Bilgilendirme” başlıklı makalenin de ilginizi çekeceğini tahmin ediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde yayın grubu dergilerimizden Yalıtım tarafından 15.’si organize edilen Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri ile Çatı ve Cephe tarafından 7.’si düzenlenen Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri’nin kazananları belirlendi.

Organizasyonun ödül töreni ise 9 Mayıs 2018 günü (saat 14.30) Yapı İstanbul Fuarı (TÜYAP Beylikdüzü) kapsamında gerçekleştirilecek. Yeşil Bina dergisi okurlarını da bu önemli törene bekliyoruz.

Önümüzdeki sayıda görüşmek ümidiyle,
Sertaç Aytaç

62 kez okundu