Yayıncıdan
Temmuz-Ağustos 2018

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez

24 Haziran seçimleri sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oluşturduğu kabinede enerji sektörünün yakından tanıdığı bir isim olan Fatih Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak atandı. Daha önce İGDAŞ, TESAB, EPDK gibi kurumlarda görev alan, en son Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı olan Fatih Dönmez’i Enerji ve Çevre dergisi olarak, yeni dönemde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olması nedeniyle tebrik ediyor, görevinde başarılar diliyoruz.

Dergimizin bu sayısında, enerji sektörüne yeni adım atan ve çatılarda elektrik üretim sistemlerine farklı bir bakış açısıyla yer alan Gül Çatı firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Temiz ile gerçekleştirdiğimiz röportaja yer verdik. EDS Solar Kiremit firmasının Türkiye distribütörü olan firma çatı uygulamaları konusunda oldukça iddialı. Klasik solar panellere göre çok daha verimli, dayanıklı ve estetik bir görünüme sahip solar kiremitlerle ilgili detaylı bilgiyi dergimizde yayımlanan röportajda okuyabilirsiniz.

Artan enerji talebi bu yöndeki yatırımlara olan ihtiyacın daha fazla olmasını gerekli kılıyor. Maliyetlerde yaşanan düşüşler sayesinde yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımlarda dünya genelinde önemli düzeyde artış yaşanıyor. Bu kaynaklar içerisinde hayvansal, bitkisel ve evsel atıkların işlenmesiyle oluşan biyogaz da önemini her geçen gün artırıyor. Bu alanda ülkemizde yapılan çalışmalar da artış gösteriyor. Dergimizde yer alan “Türkiye’de Biyogaz Üretimi ve Biyogaz Üretim İstatistik Bilgileri” isimli makalede konuyla ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan bir diğer önemli gelişme de, Türkiye’nin ilk Offshore santrali için yapılacak YEKA ihalesinin tarihinin belirlenmesi oldu. 23 Ekim tarihine kadar başvuruların alınacağı ihaleye firmaların gösterecekleri ilgiyi hep birlikte göreceğiz.

Yılın yorgunluğunu atıp yeni dönem için enerji depolayacağınız huzurlu ve keyifli bir tatil yapmanızı diliyorum.

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan

67 kez okundu