Yayıncıdan
Mayıs-Haziran 2018

Güney Gaz Koridoru Açıldı

Şahdeniz 2 yatağı, Kafkasya boru hattı, Trans Anadolu Doğalgaz Boru hattı (TANAP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattından (TAP) oluşan Güney Gaz Koridorunun açılışı Bakü’de gerçekleştirildi. 40 Milyar dolarlık proje ile Azerbaycan doğalgaz rezervinin Avrupa’ya aktarılması için önemli bir enerji koridoru açılmış oldu. Ayrıntıları haber sayfalarımızda okuyabilirsiniz.

Sayfalarımızda yer verdiğimiz, Mardin’in üç ilçesine doğalgaz müjdesi, Moskova ile yapılan doğalgaz fiyatında indirim anlaşması, ESGAZ’ın Sivrihisarı doğalgazla buluşturma haberleri de ilgi çekici başlıklar oldu. Özellikle GAZBİR tarafından yayımlanan 2017 yılı Doğalgaz Dağıtım Raporu haberini okumanızı öneririm. Raporda 2017 yılında 101 ilçeye doğalgaz arzı sağlandığı, 2019 yılı sonuna kadar 128 ilçeye daha doğalgaz arzı sağlanarak toplam ilçe sayısının %58’ine doğalgaz ulaştırılacağı verisi dikkat çekiyor.

“ErP Direktifi LOT 1 ve LOT 2 hakkında genel bilgilendirme” başlıklı yazıyı Mert Eser Özdenoğlu, “Buhar Kazanlarında Su Hacminin Önemi” başlıklı yazıyı Denizer Atlı, “Kazan Daireleri ve Konutlarda Periyodik Kontrol” başlıklı makaleyi Neşe Özdemir yazdı. Dergimizin teknik içeriğine katkılarından dolayı teşekkür ederim.

Söyleşi sayfamızın konuğu Bosch Termoteknik Pazarlama Direktörü Ali Aktaş oldu. Aktaş söyleşide, ısıtma soğutma teknolojilerindeki son trendler, ekonomik gelişmeler ve bu doğrultuda iklimlendirme sektörünün geleceği ile ilgili görüşlerini dergimiz okurları için paylaştı.

Yayın Danışmanımız Mak. Müh. Muhittin Tekman, Güncel Yorum sayfasında yakıt fiyatlarındaki artış beklentisinin düşündürdüklerini kaleme aldı.

Nihayet yaz aylarının başladığı bu günlerde yaklaşan Ramazan bayramınızı en içten dileklerimle kutluyor, huzurlu bir yaz dönemi temenni ediyorum.

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan

65 kez okundu