Yayıncıdan
Ağustos 2018

İklim Değişiyor...

Küresel ısınma on yıllardır dünya gündeminde. Bilim insanları dünya ölçeğinde, binlerce makale yazdı; araştırmalar teoriyi destekliyor. Son yıllarda ülkemizde de iklim değişikliğinin sonuçlarını sert yaz sağanakları, dolu yağışları, hortum benzeri iklim olayları ile yaşıyoruz.

Dergimizde, iklimlendirme sektörünün ürün ve sistemlerinin, iklim değişikliğinin etkilerini azaltıcı yönde, karbon salımı az, çevreye duyarlı, az enerji tüketen, verimli cihazlar olarak geliştiğini görmek sevindirici. Öte yandan genel seçimlerin sonucu olarak değişen yönetim anlayış ve uygulamaları da yaratacağı yeni iklim ile zamanı, kaynakları verimli kullandığımız bir geleceğin inşası için sevindirici olur. Haber sayfalarımızda yer verdiğimiz, Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanı olmasıyla birlikte bakanlığın görev ve yetkileri ile teşkilat yapısındaki değişimleri aktaran sayfamızı ilgiyle okuyacağınızı umuyorum.

Bu sayımızda gecikmeyle de olsa “Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliğinin Güçlendirilmesine Yönelik Yeni Bir Model” makalesine yer verdik. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü uzmanları tarafından yazılan makalenin, sektörümüzün karar vericileri tarafından üzerinde çok durulan üçlü işbirliğinde yöntem belirlenmesi yönünde değerlendirileceğini umuyorum.

Son aylarda gündemde olan ErP Yönetmeliği konusunda Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Erol Kayaoğlu söyleşi konuğumuz oldu. Kayaoğlu, yönetmeliğin sektörde %10 büyümeye yol açacağını öngörüyor. Soğutma ile birlikte ısıtma sektöründe de geliştirdiği çalışmaları ile dikkat çeken Danfoss’un Türkiye ısıtma söktörü çözüm ortaklarından Isı-Tan Genel Müdürü Hamit Tanınmış ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sayfalarımızda okuyabilirsiniz.

Güncel Yorum sayfasında Muhittin Tekman, Türkiye’nin yeniden gündemine giren “Enerji Verimliliği için Bölgesel Isıtma Toplu Konut Projelerinde Önem Kazanıyor” yazısını kaleme aldı.

Zengin aktüel ve teknik içerikle hazırladığımız dergimizi keyifle okuyacağınızı umuyor, 17 Ağustos depreminin 19. yılında, aldığımız ve alacağımız tedbirler ile bir daha aynı acıların yaşanmamasını diliyorum.

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan

67 kez okundu