Yayıncıdan
Mayıs-Haziran 2018

İletim Altyapı Yatırımları Planlanıyor...

Maliyetlerin düşmesi her geçen gün yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini biraz daha arttırıyor. Ülkemizin bu enerji kaynaklarından en verimli şekilde yararlanabilmesi için iletim altyapısına yönelik yapılacak yatırımlar büyük önem arz ediyor. Türkiye’nin enerji dönüşüm faaliyetlerine katkı koyma amacıyla kamu temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, iş dünyası ve üniversitelerin bir araya gelerek oluşturdukları SHURA Enerji Dönüşüm Merkezi tarafından açıklanan raporda 2026 yılına kadar iletim altyapısına yapılacak yatırımlara yönelik veriler yer alıyor. Elektrik iletim sisteminde yenilenebilir enerjinin artan payının analiz edildiği çalışmaya göre TEİAŞ 2026 yılına kadar planladığı iletim şebeke yatırımlarını ek bir maliyet gerektirmeden iki katına çıkarabiliyor. Bu çalışmayla ilgili daha geniş bilgiyi dergimizin güncel sayfasında okuyabilirsiniz.

Bu sayımızda Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk röportaj konuğumuz oldu. YEKDEM mekanizmasının devam etmesi gerektiğini ifade eden Şentürk, bu teşviklerin devamı halinde ülke potansiyeli olan 4000 MWe varılmasının kolaylaşacağını vurguluyor. İlgiyle okuyacağınızı düşünüyorum.

Dergimizde yer alan bir diğer röportajı Erzurum Büyük Şehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile gerçekleştirdik. Erzurum Enerji A.Ş. olarak yapmış oldukları çalışmalardan ve gelecek planlarından bahseden Sekmen, büyükbaş hayvancılık potansiyelinin yüksek olmasından dolayı biogaz tesisleri kurmayı, sonrasında ise bu alanda danışmanlık hizmeti vermeyi hedeflediklerini belirtti. Sekmen, ayrıca Erzurum ili Yakutiye ve Aziziye ilçelerinde 6 adet sahada toplam 4.9 MW kurulu gücü olan GES yapılmasını planladıklarını da okurlarımızla paylaştı.

Yenilenebilir enerji kaynakları kadar depolama sistemleri de büyük önem taşıyor. Bu alanda çok farkı teknolojiler geliştiriliyor ve yakın bir dönemde çok daha fazla bu teknolojileri duyacağız. Dergimizde yer verdiğimiz depolama sistemleri ile ilgili makalenin de dikkat çekeceğini umuyorum.

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan

60 kez okundu