Yayıncıdan
Mayıs 2018

İSKİ’nin Atıksu Arıtma Tesisi Yatırımları Devam Ediyor

Tuzla İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nde arıtılan atıksuları Marmara Denizi’nin dip akıntısıyla buluşturacak deniz deşarj boru hattının son 200 metresinin denize indirilmesi töreni geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Törene katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, burada yaptığı konuşmada atıksu arıtma tesisleri konusunda İstanbul’da yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

İBB Başkanı Uysal’ın verdiği bilgilere göre İstanbul’daki atıksuların yüzde 99’u arıtılıyor. Ancak İstanbul’daki 80 atıksu arıtma tesisinin sadece yüzde 35’inde ileri biyolojik arıtma uygulanıyor. Başkan’ın hedefi ise önümüzdeki 5 yıl içinde bütün atıksu arıtma tesislerinde ileri biyolojik arıtmaya geçmek. Bu hedef de önümüzdeki yıllarda atıksu arıtma tesisi yatırımlarının devam edeceğini müjdeliyor.

Aynı zamanda Marmara Belediyeler Birliği’nin de Başkanlığını sürdüren Mevlüt Uysal, “Biz burada ileri biyolojik arıtmadan çıkan temiz suyu derin deşarjla denize verirken, hemen karşı yakadan eğer arıtılmadan denize gelen bir kirli su varsa, Marmara Denizi için bizim burada yaptıklarımızın çok önemi kalmadığının farkındayız” diyor ve MBB Başkanı olarak sadece İstanbul’un değil, bütün Marmara Denizi’ndeki kirliliğin önlenmesine ve bütün atıksuların arıtılmasına yönelik master plan yaptıklarını belirtiyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 5. İstanbul Karbon Zirvesi, geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Sera gazı salımında cimri davranarak iklim değişimiyle mücadele eden kuruluşlar, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından Düşük Karbon Kahramanı olarak ödüllendirildi. Karbon yönetimini başaran 69 projenin aday olduğu değerlendirmede 26 kuruluş, SÜT-D tarafından ödüle layık görüldü. Ödül kazanan kuruluş ve projelerle ilgili bilgilerin yanı sıra SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu’nun İstanbul Karbon Zirvesi’nin ardından kaleme aldığı değerlendirme yazısını da ilerleyen sayfalarımızda görebilirsiniz.

Dergimizin bu sayısı matbaaya gittiği saatlerde, biz Almanya’da düzenlenen IFAT Fuarı’nı ziyaret ediyor olacağız. 14-18 Mayıs tarihleri arasında, Münih’te düzenlenen ve çevre teknolojileri, su ve atık alanlarında dünyanın en büyük fuarı olan organizasyona bu sene yüze yakın yerli firma katılıyor. Önümüzdeki sayılarda fuarı, fuarda yer alan yeni teknolojileri ve yerli katılımcıların fuarla ilgili yorumlarını sizlerle paylaşmayı planlıyoruz.

Önümüzdeki sayıda görüşmek ümidiyle,
Sertaç Aytaç

65 kez okundu