Yayıncıdan
Ocak-Şubat 2019

Jeotermal Kurulu Gücünde Avrupa Birincisiyiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nce Elazığ’da bulunan jeotermal kaynağın açılış töreninde yaptığı açıklama enerji sektörümüzün rakamsal verileri açısından dikkatimizi çekti. Akdeniz’de ve Hakkari’de petrol arama çalışmalarının yanı sıra “Yenilenebilir enerjide son 16 yılda kurulu gücümüzü yüzde 245 artırdık. Güneşte, rüzgarda, hidroelektrikte, biyogazda, jeotermalde kapasite artış rekorları kırdık. 2008 yılında Türkiye’de sadece 30 megawat olan jeotermal gücümüzü 43 kat artırarak 2018 sonunda 1283 magawata çıkardık. Jeotermal kurulu gücünde dünyada dördüncü Avrupa’da birinci sıraya yükseldik”. Ayrıntıları güncel sayfamızda okumanızı öneririm.

Öte yandan haber sayfalarımızda yer verdiğimiz “GES 2 Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) İhalesi İptal Edildi” haberimizde; Şanlıurfa Viranşehir, Niğde Bor, Hatay Erzin için gerçekleştirilmesi planlanan ihalenin iptali üzerine Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) açıklama yaptı; “İnanıyoruz ki mevcut koşullar yakın zamanda iyileşecek ve YEKA 2 GES ihalesi daha uygun elektrik üretim maliyetleri yakalanarak tekrarlanacaktır… Güneş enerjisi sektörü durma noktasındadır… Yeni kapasiteler ve ilgili yönetmelikler bir an önce hayata geçirilmeli, küçük ölçekli (10-20 MW) ve tüm illeri kapsayan YEKA projeleri ile öz tüketime yönelik projeler için yeni kapasiteler ihdas edilip, yayınlanmalıdır”. Enerji sektörümüz için karar vericilerin, durma noktasındaki güneş enerjisi sektörünün taleplerini değerlendireceğini düşünüyorum.

Yeni yılın bu ilk sayısında; EYODER Başkanı Cihan Karamık’ın “Temiz enerji üretmenin en kolay yolu, enerji verimliliği” başlıklı, Konuk Yazar sayfamızda Elektrik Elektronik Mühendisi Kerem Çilli’nin “Küçük solar çatı pazarını bekleyen tehlike” başlıklı yazıları ve Layher İzmir Bölge Müdürü Koray Kaygı ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umuyorum.

En derin saygılarımla.
İsmail Ceyhan

70 kez okundu