Yayıncıdan
Temmuz-Ağustos 2018

Koster Yenileme Projesi Nasıl Devam Edecek?

Koster Filosu Yenileme Projesi’nde 11 Haziran Pazartesi günü Başbakan ve üç bakanımızın katıldığı törenle imzalar atıldı ve proje resmen hayata geçti. Projeye Başbakan Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan imza koydu. Ancak bundan bir ay sonra açıklanan yeni kabinede bu isimler yer almadı.

Tabii ki, devlette devamlılık esastır ve önceki dönem bakanların imza koyduğu bu proje devam edecektir. Ancak bakanlarla birlikte bakanlıkların yapısı, yetki alanları ve bürokrasi de değişti. Dolayısıyla bu değişimin kısa süreli de olsa projeyi yavaşlatacağını öngörebiliriz.

Yeni kabinede, sektörü ilgilendiren bir diğer değişiklik ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı” olarak değiştirilmesi oldu. Denizcilik ise bu bakanlığa bağlı “Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü” tarafından yürütülecek. Ayrıca son iki dönemdir denizcilik kökenli bakanların görev yaptığı bakanlıkta, artık karayolları kökenli bir bakanın yer alması, umarız denizciliğin ikinci plana atılmasına yol açmaz.

Yeniden Koster Yenileme Projesi’ne dönersek; projeyi, en yakından takip eden isimlerden biri, KOSDER Başkanı Hüseyin Kocabaş’la konuştuk. Kocabaş’ın proje ile ilgili yorumlarını ve beklentilerini röportaj sayfalarımızda okuyabilirsiniz. 

Bu sayımızdaki bir diğer röportaj konuğumuz ise özgün tasarımı ve mühendislik gücüyle yüzde yüz yerli bir motor markası olma hedefiyle yola çıkan Erin Motor’un Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Ersin Şahin oldu. Şahin’le marin motorlarıyla denizcilik sektörüne de hitap eden Erin Motor’u, hedeflerini ve gelecek planlarını konuştuk. İlgiyle okuyacağınızı düşünüyoruz.

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan

56 kez okundu