Yayıncıdan
Mayıs-Haziran 2018

Koster Yenileme Projesinde Sona Gelindi

Gemi inşa sanayimizi canlandırması beklenen “Koster Filosu Yenileme Projesi”, nihayet hayata geçiyor. Önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün projenin yakın zamanda başlayacağına dair bir açıklaması; arkasından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın İMEAK DTO Meclis Toplantısı’ndaki konuşmasında projenin duyurusunun önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleşeceğini söylemesi, uzun yıllardır beklenen projenin hayata geçeceğini müjdeledi.

Yapılan açıklamalara göre Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı olmak üzere üç bakanlığın dahil olacağı proje kapsamında, bir “Koster Denizcilik Anonim Şirketi” kurulacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yüzde 49 pay ile şirkete ortak olacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, hurda teşviki ile yaşlı gemilerin filodan ayrılmasını özendirecek. Ekonomi Bakanlığı ise Proje Bazlı Destek Mekanizması ile projeye destek olacak. İlk etapta 20 gemi olmak üzere, 5 yıl içerisinde toplamda en az 100 geminin yurtiçi imkânlarla yeniden inşa edilmesi bekleniyor.

Gemi inşa sanayiini hareketlendirecek bir diğer gelişme de Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)’nün Londra’daki toplantısında; 170’den fazla ülkenin, deniz taşımacılığı emisyonlarını 2050 yılına kadar 2008 düzeyine göre yüzde 50 azaltma konusunda ortak karara varmasıydı. Bu da önümüzdeki yıllarda uluslararası sulardaki birçok geminin yeni yakıt ve itiş teknolojileri doğrultusunda yenilenmesi anlamına geliyor. Tabii ki beklentimiz, Türk gemi inşa sanayiinin bu pazardan mümkün olan en büyük payı kapması.

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan

65 kez okundu