Yayıncıdan
Ağustos 2018

Levha Kalınlıkları Artırılmalı

Küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin sonuçlarını sert sağanaklar, hortumlar, heyelanlar, dolu yağışları olarak görmeye başladığımız günümüzde daha az karbon salımı, enerji verimliliği ve kaynakların kullanımında tasarruf için “Isı Yalıtımı Uygulamaları”nın taşıdığı önem her geçen gün artıyor.

Öte yandan enerjide dışa bağımlı ülkemizin ithal enerjiye ödediği dövize bağlı olarak cari açığımızın büyümesi, üretim maliyetlerinin artması da düşündürüyor ve yalıtımın önemini bir kat daha artırıyor. 

Dergimizin bu sayısı için gerçekleştirdiğimiz iki söyleşide de, “Levha kalınlıklarının artırılması” talebi dile getiriliyor. EPS Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Ateş ile gerçekleştirdiğimiz röportajda Başkan konunun altını çiziyor.

Aynı yöndeki talebi Austroterm Genel Müdürü Tolga Celayer de vurguluyor. Levha kalınlıklarının artması talebinin öne çıktığı bu söyleşilerimizde, Kıbrıs’ta geçtiğimiz aylarda düzenlenen Geofoam Konferansı’nın detaylarını da bulabilirsiniz.

Levha kalınlıklarının artırılması talebini ve çağdaş bir dolgu malzemesi olarak inşaat sektörü tarafından kullanılan geofoam’un kamu yatırımlarında da yaygın kullanılması konusunu kamu otoritesinin ülke ve toplum çıkarlarını da gözeterek bir an önce değerlendirmesini bekliyoruz.

Sayfalarımızda yer verdiğimiz, Türkiye İMSAD Temmuz 2018 Sektör Raporu’nu ve 2017 Çatı Kaplama Sektörü Araştırması’nı da ilgiyle okuyacağınızı umuyorum.

Bengül Böke Diz tarafından kaleme alınan “Endüstriyel Tesislerde Yalıtım Bir Bütün Olarak Ele Alınmalı” başlıklı teknik yazı ve “Geçmiş Yangınların Çıkarımları ve Öğretileri” başlıklı makale de içeriğimizi zenginleştirdi. Yazarlarına teşekkür ediyorum.

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan

62 kez okundu