Yayıncıdan
Ocak-Şubat 2018

Standart Dışı Ürünler Can ve Mal Kayıplarına Yol Açar...

Yapısal sorunlara ek olarak, küresel ve bölgesel olumsuz gelişmelerin de katkısıyla birçok sektörün yaşadığı dönemsel sorunları diğer sektörlerden çok da farklı olmayan biçimde yangın ve güvenlik sektörleri de yaşıyor. Bu sorunların sektördeki tüm paydaşların ortak çabasıyla aşılacağı kanaatindeyim. Standartlara uygun olmayan ürünlerin piyasada yer alıyor olması önemli yapısal sorunlardan biri. Olası bir yangın sırasında, yangına müdahale araçlarının gerektiği gibi çalışmaması can ve mal kayıplarına yola açabiliyor. Özellikle yangının ilk çıkış anında müdahale edilmesi ve yangının yayılmasının önlenerek kontrol altına alınmasında büyük öneme sahip taşınabilir yangın söndürücüler için de aynı durum geçerli. İhtiyaç anında bu tip söndürücülerin çalışır durumda olmaması önemli zararlara neden olabiliyor. Taşınabilir söndürücülerle ilgili önemli bir sorun da; dolum zamanı gelmesine rağmen; evlerde, iş yerlerinde ve araçlarda yer alan birçok söndürücünün hiçbir şekilde takip edilmeyip gerekli bakımların yapılmaması. Kapak konusu olarak yangına müdahale konusunda önemli bir yeri olan taşınabilir yangın söndürücülerin çeşitli tiplerinin anlatıldığı makaleyi okuyabilirsiniz.

Yangınlarda oluşabilecek en büyük kayıp can kayıplarıdır. Bu nedenle yangın sırasında ortamda bulunan insanların tahliye edilmesi ve tahliye yollarının da uygun genişlikte olması gerekiyor. Bir diğer makalemizde; yayaların tahliyesindeki emniyeti sağlamak ve acil durum çıkışlarının kullanım etkinliğini artırmak için acil durum çıkışlarının genişliğini hesaplama metodu irdeleniyor.

Dergimizde çok değerli iki söyleşiye yer veriyoruz. İlk söyleşimizi Norm Teknik Sistem Uzmanı Bora Şiranlı ile gerçekleştirdik. Norm Teknik açısından 2017 yılını değerlendiren Şiranlı, 2018 yılı için de hedeflerini dergimizle paylaştı. İkinci söyleşide ise uluslararası birçok yazılım firmasında üst düzey pozisyonlarda görev yapmış ve çalışmalarına kurucularından biri olduğu HSE Global’de Genel Müdür olarak devam eden Çetin Uygun ile iş sağlığı ve güvenliği yazılımı HSE Radar’ı ve “Sanal Müfettiş” ile “E-reçete” modüllerini konuştuk. Bu söyleşimizin de ilgiyle okunacağını düşünüyorum.

15 Şubat tarihinde başlayacak olan İSG fuarında görüşmek üzere...

En derin saygılarımla
İsmail Ceyhan

55 kez okundu