Yayıncıdan
Haziran 2018

Su ve Ses Yalıtımı Yönetmelikleri Yürürlüğe Girdi

1 Haziran 2018 itibariyle “Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği” ile “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik” yürürlüğü girdi ve su yalıtımı, ses yalıtımı zorunlu hale geldi.

Yalıtım sektörünün gelişmesi açısından çok önem verilen bu iki yönetmeliğin uygulanması ile dayanıklı, güvenli, sağlıklı ve konforlu konutların inşa edilmesi yönünde önemli bir adım atılmış oldu. Yönetmeliklerin yürürlüğe girmesi hakkında İZODER ve ÇATIDER Başkanlarımızın açıklamalarını haber sayfalarımızda okuyabilirsiniz.

Prof. Emre Alkin’in İcra Kurulu Başkanlığında Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği VERİMDER’in kuruluşu, Fethi Hinginar’ın TGÜB Başkanlığına seçilmesi ve Turgay Yüksel’in yeniden PANELDER Başkanlığına seçilmesi haberleri sivil toplum örgütlerimizden haberler olarak sayfalarımızda yerini aldı. Görev alan yönetim kurulları üyelerini ve başkanları kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

Mayıs ayında EUMEPS işbirliği ile EPSDER tarafından düzenlenen 5. Geofoam Kongresi K.K.T.C.’de; Yapı Fiziği Derneği tarafından düzenlen 3. Yapı Fiziği Kongresi de İTÜ Mimarlık Fakültesi’nin Taşkışla binasında gerçekleştirildi. İki kongrenin ayrıntılarına sayfalarımızda yer verdik.

Dergimiz bu sayısındaki bir dernek haberi de, yeni kurulan Yapısal Su Yalıtımı Derneği YAPSUDER ile ilgili oldu. Başkan Yasin Alakuş ile yaptığımız söyleşiyi ilgiyle okunacağınızı umuyorum.

Bu sayımızda yer verdiğimiz, hemen hemen tüm dernek haberleri arasında, Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Ödül Töreni haberimiz ve Yılın Yatırımı Ödülü’nü alan ODE Eskişehir Fabrikası hakkında görüştüğümüz Üretim Direktörü Onur Yıldırım’ın aktardığı bilgiler de dikkatinizi çekecektir.

Nihayet yaz aylarının başladığı bugünlerde yaklaşan Ramazan bayramınızı en içten dileklerimle kutluyor, huzurlu bir yaz dönemi geçirmenizi temenni ediyorum.

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan

65 kez okundu