Yayıncıdan
Eylül 2018

Uçağı Havada Tut...

Eğitimlerde pilota, uçağı türbülansa girdiğinde tek bir şey yapması söylenirmiş, "Uçağı havada tut." Yayıncılık sektörünü de (gazete, dergi ve kitap yayıncılarını) doğrudan etkileyen döviz kurlarındaki dalgalanma, kağıt tedarikimizde zorluklara yol açtı. Hem bu gelişme hem de yeni yayın dönemi planlamamıza bağlı olarak Yangın ve Güvenlik dergimizde ve B2B Medya’nın tüm dergilerinde bazı değişiklikler yapıyoruz. Ticari iletişim ortamını sürdürebilmek, "Uçağı havada tutabilmek" için gerekli tedbirlerimizi uygulamaya başladık. Okurlarımız tarafından anlayışla karşılanacağını umuyorum.

Tasarımı doğru yapılmamış ve gerekli önlemleri alınmamış yapılar yangın açısından önemli riskler taşıyor. Meydana gelen yangınlarda can kayıplarının önemli bir kısmının duman kaynaklı olduğu düşünülürse, doğru tasarımın çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Maalesef ülkemizdeki yapıların ne kadarının yangın riskine karşı gerekli önlemlere haiz olduğuna yönelik nesnel veriler mevcut değil. Ölçülemeyen bu değer ne büyüklükte bir riskin olduğuna ilişkin net verilerin olmasına da imkan vermiyor. Ülkemizde meydana gelen yangınlar sonrası duman kaynaklı can kayıplarının yüksek olması bu konuyla ilgili pek de olumlu olmayan bir seviyede olduğumuzu ortaya koyuyor.

Tesis Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Levent Alatlı ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide yapılarda yangın güvenliği açısından bulunan eksikleri konuştuk. Uzman kişilerce yönetilmeyen tesislerde gerekli önemlerin alınmaması, denetimlerin gerçekleştirilmemesi, tatbikatların yapılmaması gibi birçok sorun olduğuna değinen Alatlı, dernek olarak bu alanda bilinç seviyesinin artmasına yönelik çalışmalarını bizimle paylaştı. Röportajı ilgiyle okuyacağınız düşünüyorum.

“Tünel Yangınında Duman Kontrol Sistemi Üzerine Deneysel Araştırma” isimli makalede bir karayolu tünelinde oluşabilecek yangın sonrasında duman kontrol sistemlerinin etkinliğini ortaya koyan farklı deneyler ve bu deneylerin sonuçlarının analiz edildiği veriler yer alıyor. Makalenin tünellerdeki yangın güvenliği konusuyla ilgilenen uzmanların ilgisini çekeceği kanaatindeyim.

Son olarak yine bizden bir haber. On altı yıldır aralıksız Yalıtım dergimizin yazı işleri müdürlüğünü, son dokuz yıldır da altı dergimizin Yayın Yönetmenliği görevini başarıyla sürdüren Sertaç Aytaç, ekim ayı itibariyle tüm dergilerimizin Yayın Koordinatörü sorumluluğunu üstlenecek. Arkadaşıma yeni görevinde başarılar dilerim…

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan

72 kez okundu