Yayıncıdan
Kasım-Aralık 2018

Yangın Önlemlerinin Başında, Sistemlerin Çalışmaya Hazır Olması Geliyor...

Yangın güvenlik sistemleri, can ve mal güvenliğini sağlamaları açısından yapıların vazgeçilmez unsurları arasında yer alırlar. Temennimiz bu sistemlerin kullanımına gerek kalmadan, gerekli bilinç düzeyine ulaşarak, önlemlerin önceden alınması yönündedir. Ne yazık ki ülkemizde meydana gelen yangın sayısının gelişmiş ülkelere göre oldukça yüksek seviyede olması, yangının çıkmasını engelleyecek önlemler konusunda yeterli seviyede olmadığımızı ortaya koyuyor. Yangının başlamasının ardından ise en kısa sürede müdahale edebilmek, daha büyük faciaların oluşmasını engelleyebiliyor. Dolayısıyla, doğru tasarlanmış ve uygulaması doğru bir şekilde yapılmış sistemler hayati önem taşıyor. Bu nedenle güvenlik sistemlerinin tüm aşamaları, ihtiyaç duyulduğu anda kusursuz bir şekilde çalışmalı. Zaman içinde yaşanabilecek yıpranma ve hasarlar sistemlerin güvenliğini tehlikeye atabilir. Bu nedenle ekipman ve tesisatın doğru bir şekilde çalıştığından emin olunmalı. Dergimizin bu sayısında yangın güvenlik sistemleri için önemli bir konumda olan "Borular ve bağlantı elemanları"na odaklandık. Dergimizde yer alan “Endüstride Yangın Söndürme Suları için Kullanılan ASTM SA105 Karbon Çelik Boruda Mikrobiyolojik Korozyon” isimli makalemizi ilgiyle okuyacağınızı umuyorum.

Sismik koruma ve titreşim yalıtımı, tesisat askı sistemleri ve pasif yangın durdurucu sistemleri alanında faaliyetlerini sürdüren Remas Teknik firmasının Kurucu Ortağı Onur Sönmez ile gerçekleştirdiğimiz röportajı da beğeniyle okuyacağınızı düşünüyorum. Sektörde yaşanan sorunlara dikkat çeken Sönmez, doğru seçilen ürünlerin, doğru bir şekilde uygulanması gerektiğini, yanlış ürün seçimlerinin ve yanlış uygulamaların, yangın sırasında büyük zararlara yol açtığına dikkat çekiyor. Türkiye’de hemen hemen tüm sektörlerde yaşanan benzer sorunlardan biri, maliyeti düşük olan ürün ve uygulamaların tercih ediliyor olmasıdır. Oysaki yangın sistemlerinin ihtiyaç duyulduğu anda çalışmıyor durumda olması hayati tehlikelere yol açabilir. Bu nedenle sistemlerin tasarım, ürün seçimi ve uygulama aşamalarında uzman kişilerin gözetiminde oluşturulması çok önemlidir.

Dergimizin 2018 yılındaki son sayısını beğeniyle okuyacağınızı ümit ediyorum. Geride bıraktığımız yıl ekonomik anlamda pek olumlu hatıralar bırakmasa da 2019 yılında, daha fazla çalışıp, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları gibi tüm paydaşların gerekli sorumluluğu almasıyla ekonomide yaşanan bu durgunluğun üstesinden geleceğimiz inancındayım. Yeni yılda okurlarımıza sağlık ve esenlik diliyorum…

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan

122 kez okundu