Yayıncıdan
Mart 2018

Yangınlar İçin Algılama, Depremler İçin Erken Uyarı Önemli...

Yangınların çıkış anında fark edilip müdahale edilmesi can ve mal kayıplarını önlemek açısından oldukça önemli. Bu sayımızda yangın algılama sistemleri ve alarm sistemlerini mercek altına aldık. “Video Görüntüleme Teknolojileri İle Yangın Algılama” başlıklı makalede yangın algılama ve alarm sistemleriyle ilgili verileri  ilgiyle okuyacağınızı düşünüyorum. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki konut dışındaki ticari işletme ve endüstriyel tesislerde oluşan yangınların %72’sinde; Birleşik Krallık’taki yangınların ise %68’inde tutuşmanın başladığı alanda yangın algılama sisteminin bulunmadığına yönelik yapılan çalışma yangınların söndürülmesine yönelik alarm sistemlerinin önemini ortaya koyuyor.

Dergimizde yer alan bir diğer makalede; erken ve doğru yangın teşhisi için farklı gaz algılama teknolojileriyle ilgili çalışmalar ve güvenilir yangın algılaması için gaz sensörü dizinlerinin yangın algılamadaki faydalarıyla ilgili önemli bulgular yer alıyor.

Depremler can ve mal güvenliği açısından oldukça önemli kayıplara yol açan doğal afetlerdir. Deprem kuşağında yer alan ve bu afeti birçok kez yaşamış ülkemiz için, bu konuda yapılan çalışmalar büyük önem arz ediyor. Dergimizde yer alan bir diğer makale ise deprem alarm sistemlerinin nasıl yaygınlaştırılacağı konusuna yoğunlaşıyor. Makalede aynı zamanda kablosuz sensör ağlarının uygulamasıyla erken uyarı sistemlerinin ve depremi önceden haber veren sistemlerin nasıl tasarlanacağı tartışılıyor. Yangınların yayılmasını önlemek açısından da erken uyarı ve alarm sistemleri büyük önem arz ediyor.

Önümüzdeki sayıda görüşmek üzere...

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan

62 kez okundu