Yayıncıdan
Temmuz-Ekim 2018

Yerli Yan Sanayi

Yayıncılık sektörünü de (gazete, dergi ve kitap yayıncılarını) doğrudan etkileyen döviz kurlarındaki dalgalanma kağıt tedariğimizde zorluklara yol açtı. Hem bu gelişme hem de yeni yayın dönemi planlamamıza bağlı olarak Boat Builder Türkiye dergimizde ve B2B Medya’nın tüm dergilerinde bazı değişiklikler yapıyoruz. Ticari iletişim ortamını sürdürebilmek, yayınımızı aksatmamak için gerekli tedbirlerimizi uygulamaya başladık. Okurlarımız tarafından anlayışla karşılanacağını umuyorum.

Hemen hemen bütün sektörlerde gerek hammadde, gerekse yan sanayi malzemelerinde ithal ürünler; kimisi kalite kimisi müşteri talebi sebebiyle, sıklıkla kullanılıyor. Döviz kurlarındaki yükselmeler de bu malzemelerin fiyatını; dolayısıyla üretimin maliyetini yükseltiyor.

Bu noktada yerli yan sanayiinin önemi ortaya çıkıyor. Yerli yan sanayi açısından güçlü endüstriler, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalardan daha az etkileniyor; dolayısıyla üretim maliyetlerini kontrol altında tutabiliyorlar.

Yat inşa sanayii, yerli yan sanayi yönünden şanslı sektörlerden biri. Yan sanayi malzemelerinde, her ne kadar müşteri tercihi dolayısıyla yabancı markalar daha çok tercih ediliyor olsa da; bir yatta kullanılacak yan sanayi malzemelerinin çok büyük bir çoğunluğu ülkemizde yüksek kalitede ve iyi sayılabilecek servis imkanlarıyla üretiliyor ve pazara sunuluyor.

Yerli sanayiinin net bir şekilde geride kaldığı alan ise, aynı zamanda da en büyük gider kalemlerinden biri olan “motor”, yani ana makine. Ancak bu alanda da umut verici girişimler, yatırımlar mevcut. Bunlardan biri olan Erin Motor’un Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Ersin Şahin, röportaj sayfalarımızın konuğu oldu. Şahin’le marin motorlarıyla denizcilik sektörüne de hitap eden Erin Motor’u, hedeflerini ve gelecek planlarını konuştuk. İlgiyle okuyacağınızı düşünüyoruz.

Yapımcı” sayfalarımızda ise fiberglass tekne üretiminde 40 yıla yaklaşan geçmişiyle Türkiye’nin önde gelen üreticilerinden olan Mursan’a yer verdik. Son yıllarda SANBOAT markasıyla pazara sunduğu 7-12 metre arası motoryatların üretimine ağırlık veren firmayı, genç yöneticisi Okan Oğuztürk’le konuştuk.

Son olarak yine bizden bir haber. Onbeş yıldır aralıksız Yalıtım dergimizin yazı işleri müdürlüğünü son sekiz yıldır da altı dergimizin Yayın Yönetmeni görevini başarıyla sürdüren Sertaç Aytaç, ekim ayı itibariyle tüm dergilerimizin Yayın Koordinatörü sorumluluğunu üstlenecek. Arkadaşıma yeni görevinde başarılar dilerim…

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan

72 kez okundu