Yayıncıdan
Temmuz-Ağustos 2018

Yönetmelik ve Fuar...

Geçtiğimiz günlerde inşaat sektörü için çok önemli bir yönetmelik devreye girdi... Uzun zamandır beklenen ve yeni binalarda su yalıtımını zorunlu hale getiren yönetmelik (Su Yalıtımı Yönetmeliği) ile artık yeni yapılacak binaların toprak zemin ile temas eden temel, döşeme ve bodrum duvarlarında, çatılarında, balkon ve ıslak hacimlerinde su yalıtımı yapılması zorunlu oldu. Mevcut binalarda su yalıtımı gerektiren tadilat yapılması veya su etkisine karşı yalıtım ve/veya drenaj önlemi alınması halinde de yine yeni yönetmelik esaslarına uyulması gerekecek.

Hem binaların daha sağlıklı olması hem de sektörü hareketlendirmesi açısından, gecikmiş olmakla birlikte binalarda su yalıtımının zorunlu olmasını sevindirici bir gelişme olarak görüyoruz...

Geçtiğimiz günlerin bir önemli gelişmesi de, ÇATIDER ve Demos Fuarcılık’ın “Çatı ve Cephe Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı”nı hayata geçirmek için attıkları adımdı. Önümüzdeki yılın şubat ayında hayata geçirilecek Fuar’ın çok boyutlu ve kapsamlı yapısıyla klasik fuarcılık anlayışını aşan bir organizasyona dönüşmesi planlanıyor. Umarız organizasyon uzun yıllardır beklenen buluşmayı tekrar sağlamayı başarır. Çünkü böyle bir platforma sektörün gerçekten ihtiyacı var.

Mimari tasarımı Bahadır Kul Architects tarafından gerçekleştirilen “Neşet Ertaş Kültür Merkezi” bu sayımızda yayınladığımız önemli bir proje oldu. Cephesiyle de dikkat çeken Kırşehir’deki yapı, kültürel etkinliklerin sadece mekânsal değil, dışarıya da yayılan dinamik olgular olarak devam edebilmesi düşünülerek tasarlanmış.

Diğer projemiz ise “3S Firuze Konakları ve Satış Ofisi”... Ergün Mimarlık tarafından tasarlanan Satış Ofisi yapısı European Property Awards’ın “En İyi Ofis İç Mekan Tasarımı” Ödülü’nün de sahibi. Binanın cephesindeki metal kabuk, bütüncül bir mimari form yaratırken güneş kontrolüne de olanak sağlıyor. 

İnovasyon sayfalarımızda ise HVAC sistemi ile entegre, yenilikçi bir giydirme cephe sistemini ele alan çalışmayı sizlerle paylaştık. Bu patentli cephe sistemi, binaların ısıtma/soğutma ve havalandırma fonksiyonları için geliştirilmiş...

Eylül’de görüşmek ümidiyle...
Sertaç Aytaç

61 kez okundu